BAŞKANIN MESAJI

Değerli Hemşehrilerim ;

Yerel yönetimler demokrasinin bel kemiğidir. Bu nedenle bizim için çok önemlidir. Halkın ilk başvuru noktası yerel yönetimlerdir

Bizim siyaset, yönetim anlayışımızın temelinde 'hizmet' yer alır. Hizmet de esasen 'yapılmış, bitmiş' olan değil, 'yapılması gerekendir'. Hayat devam ettiği müddetçe, hizmet de devam eder, daima yapılacak yeni işler vardır. Güzel Mamak’ımız tabii ki yıllar öncesine göre çok daha modern bir ilçe. Çok daha yüksek standartları yakalamış bir ilçe. Hatta pek çok konuda standartların üstünde bir belediyecilik yapısına sahip. Bu kapsamda da, hizmetlerimiz, çalışmalarımız, projelerimiz ve yatırımlarımız devam ediyor. “Millete efendilik yok, millete hizmet var” diyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bizim hayat tarzımız da bu. İnancımız da bunu böyle gerektiriyor.

“Mamak Daha Güzel Olacak” diyerek çıktığımız bu kutlu yolda, Tevazu, Samimiyet, Gayret ve Gönül Belediyeciliği anlayışı ile artık ‘Mamak Daha Güzel Oluyor’ diyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“ Her ne söylemişsem gönülden söylerim ”
diyen Hz. Mevlana’nın torunlarıyız.

“ Şehri imar ederken, nesli ihmal etmeyin ”
diyen Fatih Sultan Mehmed Han’ın torunlarıyız.

Şeyh Edebâli'nin
“ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ”
sözü bizim düsturumuzdur.

Bütün hedeflerimiz ve amacımız bu düstur üzerine kuruludur. Bu bakımdan stratejik vizyonumuzu; "Mamak’ı, yaşam kalitesiyle imrenilecek, yaşamaktan mutluluk ve gelecek nesillere devretmekten gurur duyulacak model bir belediye inşa etmek" olarak tanımlıyoruz.

Gelişimde, değişimde ve yenilikte süreklilik sloganı ile başladığımız çalışmalarımızı çözüm odaklı ve proje odaklı belediyecilik diye iki ana tema üzerinden sürdürmekteyiz. En büyük değeri insana veren bir medeniyetin mirasçıları olarak, Mamak Yaşam Akademisi’ni (MAYA) kurduk.

MAYA’nın kapsam alanı, Mamak’ta yaşayan herkese dokunmaktır; akl-ı selim, zevk-i selim ve kalb-i selim için maya çalmaktır. Mamaklı ile birlikte sağlıklı düşünmeyi, doğru olanı görmeyi, düşüncede özgürlüğü, akıl sağlığını; modası geçmeyen uzun soluklu beğeniyi, kusursuz zevki; sevgiyi, merhameti, vicdanın sesini dinlemeyi, kişisel gelişimi, saygı ve muhabbeti yaşamaktır. MAYA, Mamak’ı birlikte inşa etme düşünce ve gayreti; iyi, güzel, doğru olanı, hak olanı inşa ve ikame etmektir. MAYA, Mamak’ta yaşayanların hayat kalitesini artırmayı; bireyin zihin sağlığını korumayı, irade sahibi olmasına zemin hazırlamayı, Mamaklıların tecrübesini birleştirerek geleceğe yatırım yapmayı amaçlar. MAYA, gönül belediyeciliğinin gereği olarak gönüllere ulaşmak, hak zemininde toplumun bütün kesimlerini kucaklamak; dürüst, yiğit, hakkaniyetli insanlarla Mamak’ı yeniden inşa etmektir. Yediden yetmişe tüm Mamaklı hemşehrilerimizi kendini geliştirebileceği ve topluma yararlı olabileceğini düşündüğümüz eğitim öğretim dâhil planlamalarımız ve projelerimizle MAYA’lanmaya bekliyoruz.

Gelin MAYA ile Mamak’ı akademiye dönüştürmek için birlikte MAYAlayalım!

Murat Köse

MAMAK BELEDİYE BAŞKANI